Vodopád Bystrô

Vodopád sa nachádza na južnom svahu Poľany v nadmorskej výške 1030 metrov. Je to jeden z najmohutnejších vodopádov vo vulkanitoch Západných Karpát. Vznikol pri tektonickej poruche, keď poklesla časť stuhnutého lávového prúdu. Jeho výška je úctyhodných 23 metrov.

Najlepší prístup k vodopádu je z asfaltovej cesty vedúcej k horskému hotelu Poľana. Celá trasa má tam aj späť štyri kilometre. Chodník vedie najprv miernym klesaním po malebnej horskej lúke, neskôr prechádza cez les až do doliny Bystrého potoka. Popri potoku je to už na skok. Ocitneme sa na skalnej terase, z ktorej sa valí voda do hĺbky vyše dvadsať metrov. Popri vodopáde sa dá zísť po oceľových rebríkoch až na dno, kde za hukotu dopadá voda. Vodopád je národnou prírodnou pamiatkou a svojou atraktívnosťou očarí každého, kto ho navštívi.

Túra-výlet trvá zhruba jeden a pol hodiny, vrátane polhodinovej prestávky pri vodopáde. Sprievodca vám zabezpečí doprovod, informácie o cieľovom mieste plus dopravu tam a späť osobným automobilom. Potrebná je treková obuv s drapľavou podrážkou a hlavne nezabudnite na fotoaparáty, kamery…

Informacie a fotky z www.horsanahory.sk